Grupa docelowa kampanii reklamowej Facebook to są osoby, do których będziemy kierować nasz komunikat reklamowy. Każdy z tych grup powinna być jak najlepiej sprecyzowana. W przeciwnym wypadku Twoja grupa odbiorców nie będzie idealna. Wiąże się to z przepaleniem budżetu i niskim współczynnikiem realizacji celu reklamowego.

Dlaczego trzeba kłaść nacisk na dobór grupy odbiorców?

Musisz wiedzieć, że targetowanie jest jednym z najważniejszych elementów, który decyduje o skuteczności naszej kampanii. Skuteczność to nic innego jak pozyskanie klienta, a to jest jednoznaczne z zyskiem z wygenerowanej sprzedaży. By do tego doszło trzeba pokazać nasz komunikat reklamowy osobie, której profil jest zbliżony, a to wzbudza większe zainteresowanie.

W jaki sposób dobierana jest grupa odbiorców kampanii reklamowej?

Podczas doboru naszej grupy odbiorców możemy wykorzystać wszystko to, co określa każdego z nas na portalu Facebook: zainteresowania, wiek, lokalizacja, płeć, hobby, zawód czy aktywność. Tutaj warto wspomnieć, że nasza grupa musi być precyzyjna, dlatego też możemy stosować wykluczenia, ponieważ wiele osób lubi wiele stron, a nam zależy na konkretnych osobach. Co to oznacza? Dodajemy w Menadżerze reklam np osoby co uprawiają sport, a wykluczamy rzeczy związane z cukrami, by zwiększyć szanse na sprzedaż zdrowej żywności.

Ważne jest, by ta grupa była wystarczająca wąska, raczej nie powinna przekraczać 50 tyś osób. Starajmy się też, by nie była za mała – tylko 1000 osób. Facebook się uczy i po prostu mi mieć więcej danych, by przebiegł ten proces pomyślnie.

Kolejnym elementem jest testowanie i podział tej grupy ze względu na wiek w przedziale 25-34, 34-44 itd. Dzięki temu łatwiej wybierzemy odbiorców o najniższym koszcie i największej skuteczności realizacji celu reklamowego.

Przydatnym narzędziem jest Audience Insights w Bussines Facebook.

Czy można w inny sposób tworzyć grupy odbiorców?

Grupa docelowa kampanii reklamowej Facebook jest też definiowana jako grupa podobnych odbiorców i grupa niestandardowych odbiorców. Obie grupy tworzymy w Menadżerze Reklam.

  • grupa podobnych odbiorców: grupa utworzona na podstawie danych z Pixel Facebook, fanów strony. Następnie dopasowywane są wspólne cechy, zainteresowanie + demografia. Algorytm Facebooka znajdzie podobne osoby do tych wybranych i wyświetli im reklamę.
  • grupa niestandardowych odbiorców: do utworzenia tej grupy wykorzystywane są źródła jak ruch na stronie internetowej, aktywność na Facebook i aplikacji czy listy – osoby znają Twoją firmę.

Jakie błędy są popełnienie w tworzeniu grupy docelowej?

Najczęstszym problemem to po prostu zbyt duża grupa odbiorców, która sięga nawet setki tysięcy użytkowników. Kolejnym błędem to złe dopasowanie grupy. Po co wyświetlać reklamę z drogimi samochodami grupie, która jest w wieku szkolnym? Otóż to. Klucz do dopasowanie reklamy do widza.

O czym należy dodatkowo pamiętać?

Pamiętać musisz o tym, by testować grupy odbiorców. Tworzyć wiele zestawów. Po ludzku bawić się tym i sprawdzać co najlepiej działa. Jak wynik jest satysfakcjonujący to iść w to dalej. Przede wszystkim testuj. Testuj zestawy, kreacje reklamowe, teksty, nagłówki. Na koniec optymalizuj.

Kategorie: BLOGPORADY