jak zacząć biznes

Bardzo długo zastanawiałem się nad tym czy w ogóle napisać coś o tym jak zacząć biznes i zarabiać na tym co się umie, na swojej pasji, ponieważ dla wielu jest to niemożliwe, a zarazem proste, lecz wymaga wkładu dużej ilości pracy, poświęcenia i systematyczności.

No dobra! Postanowiłem, że zrobię Ci tę przyjemność i podzielę się wiedzą na temat tego jak zacząć biznes, żyje w końcu raz. Ten wpis będzie wielkim skrótem pewnej współpracy, jaką miałem przez kilka miesięcy. Nie spodziewaj się jednak, że dostaniesz wszystko na tacy, ale bądź w przekonaniu, że to, co tu opisuje, pozwoli Ci zarabiać pieniądze, wykorzystując swoje umiejętności.

I najważniejsze…kluczem wszystkiego jest wytrwałość i systematyczność, to nie jest tak, że coś przyjdzie samo i od razu, na wyniki się czeka, a do tego musisz zasiać ziarno i je pielęgnować czytaj – praca + systematyczność. Do tego musisz wiedzieć, że to, co opisuję, wiąże się z tym, że ja tej osobie pomagałem, czyli byłem dostępny każdego dnia, a Tobie będzie trzeba robić wszystko samemu. Nie wykluczam mentoringu, jednak muszą zostać do tego spełnione elementy, takie jak: zaangażowanie, słuchanie, wzajemna pomoc i zrozumienie. Ok, skupmy się teraz na konkretach dotyczących tego jak zacząć biznes.

UMIEJĘTNOŚCI

Osoba, z którą miałem ową współpracę, umiała naprawiać różne rzeczy związane z tematyką audio. Miałem pewność, że to umie, co było podstawą do tego jak zacząć biznes. W związku, z czym w pierwszej kolejności musieliśmy się zastanowić – za co ktoś może nam zapłacić? Jaki problem możemy rozwiązać? Te pytania postaw na początek sobie. To może być cokolwiek, na czym się znasz, na przykład:

 • pieczenie ciast
 • pielęgnacja krzewów
 • naprawa audio
 • poprawki krawieckie
 • robienie paznokci
 • mechanika
 • makijaż
 • wędkarstwo

Jak już wiesz, co umiesz, na czym się znasz i co lubisz robić, to w tym momencie pomyśl, za co konkretnie ktoś może Ci zapłacić.

U nas to było naprawa głośników, amplitunerów i wzmacniaczy, a także konsultacje z tej dziedziny i taka też była karta na stronie internetowej.

Mamy to? Świetnie! Przechodzimy dalej do kolejnego etapu jak zacząć biznes.

Jak zacząć biznes – POKAŻ SIĘ ŚWIATU

Przyszła pora na to, by zastanowić się na tym, w jaki sposób będzie mogła ta osoba pozyskiwać klientów. Odpowiedzią była strona internetowa, więc stworzyłem prostą stronę internetową na WordPress z pełną konfiguracją potrzebnych wtyczek i wdrożeniem na serwer, podłączeniem domeny, certyfikatu SSl, konfiguracją poczty i formularza.

Strona internetowa to wizytówka. Jest ona potrzebna to tego, jak zacząć biznes, ponieważ daje możliwość pokazanie swoich umiejętności, wiedzy.

Szukasz odpowiedniego serwera pod własną stronę internetową? Z moim kodem kupisz serwer, domenę i certyfikat SSL 20 % taniej – sprawdź!

jak zacząć biznes

Mając już stronę internetową uzupełniłem ją o potrzebne elementy takie jak:

 • informacje o sobie
 • kontakt
 • blog, gdzie trzeba dokumentować to co się robi i dzielić się wiedzą
 • opinie + zdjęcia realizacji rzeczy od klientów
 • wtyczki: messenger na stronie, Yoast SEO i inne

Możesz także wykorzystać bezpłatne narzędzia jak Blogger czy Wix, sam na początku miałem stronę na Weebly. Ważniejsze jest to, jakie informacje są na stronie niż jej wygląd.

Wpis na stronie pojawiał się 2-3 razy w tygodniu – co pozwalało użytkowników strony przekonać, by stali się naszymi klientami i pomogli zrealizować nasz plan – jak zacząć biznes.

Kolejną czynnością, jaką zrobiliśmy to…

Jak zacząć biznes – SOCIAL MEDIA

Facebook

Założyłem tej osobie FanPage i uzupełniłem o wszystkie elementy, łącznie z grafiką w tle, a konkretnie:

 • zdjęcie profilowe i grafika w tle
 • informacje, przycisk strony, szablon i ułożenie
 • dodanie usług i strony internetowej

Omówiliśmy do tego co będziemy publikować, dokumentowanie pracy, pytanie o opinie społeczności, chwalenie się sukcesami i edukacją klienta. To jest klucz do tego jak pozyskać klientów, a dokładnie opisałem to we wpsie – jak sprzedawać przez internet.

FanPage pozwala zbierać także opinie i oznaczać także produkty w postach, co wpływa na wzrost sprzedaży.

Publikacja odbywała się 2 razy dziennie + dodawanie relacji, pomogło to być w stałym kontakcie z fanami i budzić ich zainteresowanie.

Grupa Facebook

Grupę ta osoba miał już, ale jednak nieaktywną z liczbą około 14 osób. Zatem dodałem ją jako widget na stronie. Dzięki czemu część osób dołączyło do niej, a dziś grupa sięga ponad 280 osób.

Instagram

Skonfigurowałem profil, od razu włączyłem biznesowy, by móc mieć statystyki.

Prowadziła go ta osoba zgodnie z mym wpisem, gdzie jest odpowiedź na to jak prowadzić Instagram.

Publikacja: 2 dziennie + relacje.

YouTube

Utworzyłem konto na YouTube wraz w tagami i opisem, linkami. Rozpoczęliśmy publikacje filmów.

Jak zacząć biznes – skąd czerpać ruch i klientów ?

Jednym z elementów sukcesu tego jak zacząć biznes są klienci. Do tego wykorzystaliśmy grupy Facebook. Oczywiście tematyczne. W grupach edukowaliśmy ludzi, publikując wiedzę z prowadzonego bloga. Pewnie, że nie odbyło się to bez krytyki, w sumie ciągle się z nią spotykam, ale to tylko napędza ruch, więc nie ma co się tym przejmować. Klienci i tak będą.

Zobacz ruch z lipca 2020 roku.

jak zacząć biznes

Nie ma to też tak, że cokolwiek opublikujesz, to będzie działać. Musisz testować i sprawdzać. U nas dobrą godziną była od 11- 14. To zależy od grup i od treści. Czasem trzeba napisać coś kontrowersyjnego, by ten ruch napędzić. Głównie postaw na edukacje, twórz kreatywne posty, pytaj społeczność.

Ruch także czerpaliśmy z tego, jak dodałem stronę do wyszukiwarki Google.

Jeśli chcesz wykorzystać to całkowicie, to poczytaj o SEO, sam nie umiem tego, ale podstawowa wiedza pozwoliła na trochę widoczności.

jak zacząć biznes

Potrzebna wtyczka WordPress to Yoast SEO . Możesz wtedy uzupełniać słowo kluczowe, meta opisy i w łatwy sposób z edytować wpis, by był odpowiedni do wyszukiwarki.

Jakby nie patrzeć to Facebook dał najwięcej i pozwoliło to na zbudowanie FanPage, ma 222 fanów. Wszystko zbudowane od zera, a profil ma kilka opinii i wszystkie na 5 gwiazdek.

Trik 1: Kliknij na osoby, co polubiły post na FanPage’u. Jeśli nie są fanami to możesz te osoby zaprosić do polubienia strony – zyskasz bezpłatnie fanów.

Moja wiedza pozwoliła zwiększyć zasięgi i aktywność. Jest ona na tym blogu opisana. Edukuj, angażuj, dokumentuj. Jest to potrzebne, by mieć wynik tego jak zacząć biznes.

Podsumowując, to ruch jest z FanPage, z grup tematycznych, z własnej grupy, z wyszukiwarki, Instagrama i YouTube. Są to narzędzia bezpłatne, przez co w łatwy sposób możemy zacząć realizować to, jak zacząć biznes.

jak zacząć biznes
jak zacząć biznes

Dla zwiększenia widoczności skonfigurowałem Google Moja Firma. Ważniejsze to było pozyskanie pierwszej prawdziwej opinii.

jak zacząć biznes

Skąd jeszcze był ruch? Klientów pozyskaliśmy również z Olx, forum i od znajomych jak się publikowało w relacji na profilu prywatnym.

Czy prowadzona była analityka internetowa?

Do strony internetowej podpiąłem Google Analytics, by móc śledzić ruch użytkowników. Do tego musiałem skonfigurować cele, by znać konkretne dane jak na grafice poniżej.

Kolejnym narzędziem to Search Console, o którym wyżej wspomniałem, w nim zobaczyć można, z jakich słów kluczowych trafili użytkownicy na stronę i jaki temat ich konkretnie interesuje. Słowa kluczowe możemy sprawdzić w Google Trend i plannerze słów kluczowych w Google Ads – to mogą być nasze tematy na blog.

Na FanPage’u warto również sprawdzać statystyki. Dowiemy się jaka treść interesuje naszą społeczność oraz kiedy nasza społeczność jest aktywna. Możemy wtedy, planować posty na konkretny dzień i godzinę co też zaoszczędzi nasz czas – zanajdziesz w zakładce na FanPage bądź w ustawieniach. Ja mam nowego Facebook’a i pojawia się to od razu.

jak zacząć biznes

Instagram ma również identyczne statystyki i YouTube.

W celu sprawdzenia jakości grup wykorzystałem do tego UTM Google Analytics. Dzięki czemu w Google Analytics pokaże się kampania, musisz mieć ustawioną na nazwę grupy. Będziesz wiedzieć, ile osób z danej grupy wchodzi na stronę i czy wypełnia formularz na stronie. Poczytaj o tym. Jest to pomocne, w tym jak zacząć biznes.

Myśląc przyszłościowo i jako, że to jest to moja główna dziedzina to od razu wdrożyłem na stronę Pixel Facebook. Jest to kod od Facebooka, który monitoruje użytkowników. Potrzebny jest on do ustawienia płatnych reklam.

Również uruchomiliśmy takie reklamy, ale tylko na kilka dni. Dobrze przygotowany przeze mnie tekst sprzedażowy i grupa odbiorców pozwoliła na pozyskanie 4 klientów. Właśnie przydał Pixel, ponieważ cały czas monitorował użytkowników i pokazał mi jakie konkretne osoby wchodzą na stronę, co pozwoliło dobrać precyzyjną grupę odbiorców.

Celowo nie zamieszczam całego opisu reklamowego, by nie kopiowano, ponieważ nie daje gwarancji, że taki sam tekst przyniesie komuś identyczny wynik albo lepszy. Jeśli szukasz tego, co jest pomocne, by móc lepiej poradzić sobie z tym, jak zacząć biznes to właśnie reklamy Facebook pomagają pozyskać klientów.

jak zacząć biznes

Reklama przyniosła komentarze – klienci + udostępnienie zasięg + zapisanie reklamy – możliwy przyszły klient + kontakty.

Klienci mogli wydać około 580 zł, a koszt ich pozyskania wyniósł około 25 zł.

Uświadamiam Cię, że nie powinno się działać na tak niskim budżecie, ale w tym przypadku chciałem to również przetestować. Ogólnie reklama wymaga optymalizacji i testów. Ja miałem dużo danych i znałem tę grupę odbiorców, przez co szanse na powodzenie były większe.

jak zacząć biznes

Przykładowo koszty były następujące.

jak zacząć biznes

Trik 2 : W Business Facebook tworzy się reklamy, ale też DARK POSTY. Wystarczy wybrać cel reklamy, utworzyć ją i włączyć, od razu wyłączyć i wejść do zakładki posty. Z tej pozycji można opublikować naszą reklamę za darmo na FanPage jako post i będzie ona widnieć z naszym celem.

Z tego, co możesz zauważyć, to nie jest to trudne, jak zacząć biznes.

Jak zacząć biznes – dodatek

Można dodać również reklamy Google Ads oraz pozycjonowanie SEO. Lepiej to zlecić komuś, kto się na tym zna. Osobiście, jak mam mieć do wyboru SEO albo reklamy Facebook Ads to wole reklamy, ponieważ się na tym znam i wyniki są przyśpieszone. SEO trwa długo, ale również daje efekty tak jak wszystko, co jest prawidłowo robione.

Można także ulepszyć nasz projekt – jak zacząć biznes. Na stronie można także umieszczać linki do programów partnerskich, na przykład od Ceneo co da dodatkowe korzyści albo AdSense.

Jak zacząć biznes – zakończenie

Da się zarabiać praktycznie na wszystkim i masz odpowiedź na to jak zacząć biznes. Jednak wymagane do tego jest pełne zaangażowanie i systematyczność. Jak zaniedbamy Social Media, to na nowo będziemy musieli rozpędzać algorytmy. Pamiętaj o tym w momencie, gdy zaczniesz realizować plan pod tytułem „jak zacząć biznes”.

Dużo czytaj, edukuj się z zakresu sprzedaży i marketingu. Kursy znajdziesz w tym linku.

Pamiętaj też, że od tego co robisz, często trzeba mieć firmę od razu, a w tym przypadku może pomóc Ci start up. Na przykład, jak masz sklep internetowy. W niektórych przypadkach możesz wystawiać faktury przez Useme. Jest to najważniejszy element, który jest kolejną odpowiedzią na pytanie – jak zacząć biznes.

Pokazałem Ci, jak realnie można zacząć od zera i jakie kroki są do tego potrzebne. Musisz wiedzieć, że rynek jest otwarty na wszystko i wszystko weryfikuje. Tam, gdzie nie ma konkurencji, może nie być klientów.

Mam nadzieje, że tym wpisem dałem Ci obraz tego jak może to wyglądać, a przekazana wiedza pomoże Ci w dalszym rozwoju i dałem odpowiedź na pytanie – jak zacząć biznes.

Podobał się wpis ? Kliknij w LUBIĘ TO!

Potrzebujesz mojej pomocy, przy tym jak zacząć biznes ? Napisz śmiało!

Kategorie: BIZNES