Kryzys finansowy w firmie to jeden z problemów, który prowadzi do zamknięcia firmy oraz wielu złych doświadczeń w naszym życiu prywatnym. Postanowiłem, że na bazie moich doświadczeń, obserwacji przedstawię mój punkt widzenia. Pomoże to zrozumieć całość i korelacje między pojęciami, które na siebie będą oddziaływać.

Kryzys finansowy w firmie – czym jest?

Konkretnie to po prostu plan, który został zweryfikowany przez rynek i trwającą sytuacja na rynku. Plan ten nie posiada żadnego przygotowanego planu B. Konsekwencją tego jest brak płynności finansowej, rozwoju i zwolnienia pracowników. Następnym tego etapem jest niemożność zarabiania co prowadzi to pogorszenia jakości naszego życia bądź niemożność przetrwania przez długi okres czasu.

Jakie rozwiązanie przyczyni się do zminimalizowania ryzyka?

Powinniśmy przede wszystkim mieć plan na naszą firmę i brać po uwagę przyszłość, a nie żyć z dnia na dzień myśląc, że zawsze będzie tak kolorowo. Właśnie może nie być. Są zjawiska, które pojawiają się nagle, a ich się nie spodziewamy. Przegrywamy, gdy nie jesteśmy przygotowani.

Kredyty

Wszelkie zobowiązania powodują, że jesteśmy zależni od kogoś. W momencie kryzysu na większą skale każdy będzie dbał o siebie. Uzależnienie swojego biznesu od zewnętrznego finansowania to utrata kontroli. Nie pisze tu o akcji firmy, gdzie ktoś ma 51% udziałów. Po prostu mając kredyty, leasingi znajdziesz się w studni bez dna, w której napotkasz niekomfortowe decyzje innych, do których będziesz musiał się dostosować.

Staraj się płacić gotówką, by mieć większą swobodę.

Kanał sprzedaży

Biznes działa dzięki sprzedaży. Sprzedaż generują klienci. Natomiast jeśli masz jedno źródło sprzedaży to co w momencie, gdy je utracisz? Przykładem jest sklep stacjonarny. Klient musi dojść do miejsca, gdzie się znajduje. Co w momencie, gdy ten obszar będzie wyłączony z ruchu pieszych? Co w momencie, gdy ktoś zakaże społeczeństwu przemieszczanie się? Nikt go nie odwiedzi. Będziesz skazany na koszty bez możliwości zarobienia.

Na przyszłość warto się zabezpieczyć przez sprzedaż w Internecie. Internet to ogromne miejsce zbytu. Praktycznie każdy z niego korzysta, a rozwinięty jest do tego stopnia, że bez problemu możesz sprzedawać używając własnego sklepu internetowego, portali sprzedażowych czy Social Media. Dzięki temu, będziesz mieć więcej niż jeden kanał sprzedaży co pozwoli Ci zwiększyć zyski w momencie, gdy sklep stacjonarny będzie miał postój.

Nowe produkty

Tak, pomyśl czy możesz wprowadzić nowy produkt na rynek, który umożliwi pomoc społeczeństwu, a jednocześnie wygeneruje sprzedaż. Rozwiązaniem może okazać się wejście w nową branże albo jak utworzenie produktu cyfrowego jakim będą kursy i poradniki. Produkty cyfrowe nie wymagają dostarczenia przez kurierów. Możemy mieć platformę, gdzie sprzedamy dostęp do kursu albo wyślemy ebook na email.

Elastyczność to jedna z umiejętności, która pozwoli szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości i ją wykorzystać.

Przebranżowienie się

Czasem są sytuacje, które zmuszą Cię do podjęcia decyzji, która pomoże dostosować się do sytuacji. Takim przykładem jest szycie masek na twarz mając firmę produkcyjną z ubraniami.

Trzeba obserwować to co się dzieje na rynku. wszystko się kreuje na rzecz popytu. Jest popyt jest podaż. Warto to wykorzystać. Pamiętaj, że zysk to pożywienie dla organizmu jakim jest firma.

Oszczędności

Powinieneś mieć oszczędności, by przetrwać przez minimum 6 miesięcy. Mając spokojną głowę podejmujemy lepsze, przemyślane decyzje. Wolna gotówka to także szansa na rozpoczęcie czegoś od nowa. Szczególnie oszczędności zapewniają byt naszej rodzinie, a ona jest dla nas najważniejsza.

Inwestycje

W dobie kryzysu zawsze są 2 rzeczy – starty i okazje. Rynek zawsze się zmienia, powstają nowe możliwości, nowe rynki zbytu. Mając odpowiednia ilość gotówki można skupić akcje innych firm, start up’ów, które według nas są w okazjonalnej cenie i mają potencjał do wzrostów.

Uważam również, że mając różne inwestycje, które dzielą się na klika koszyków unikamy utraty całego kapitału. Jak jedno nie działa, może działać drugie i zawsze mamy dodatkowe opcje, które pozwolą nam zarobić.

Kryzys finansowy w firmie -Pracownicy

Niestety większość w firm podczas kryzysu jest zmuszona do redukcji etatów. Powodem tego jest zmniejszenie kosztów, utrata rynku zbytu. Towarzyszy temu wybór decyzji kogo zostawić? Według mnie w pierwszej kolejności na pokładzie statku zostają osoby, które realnie przynoszą zysk oraz są potrzebne do realizowania Twoich planów. Nie ma tu pola na sentymenty, walka trwa i trzeba ją wygrać. Wygrywają najlepsi.

Kryzys finansowy w firmie – obawiasz się go?

Nie ma co się martwić bez potrzeby i wkręcać sobie różnych teorii spiskowych. Zachowaj spokój i pomyśl na spokojnie, rozpisz plan.

dodatkowo…

Zdobywaj Wiedzę – Edukuj się

Rozmawiaj z ludźmi, którzy prowadzą firmy. Proś o pomoc. Pytaj o rozwiązania. Istnieją również grupy na Facebook, gdzie ludzie dzielą się informacjami.

Czytaj blogi i strony, gdzie znajdują się wiadomości ze świata. W Social Media również jest wiele informacji, a szczególności na Twitter.

Ostatnią rzeczą są książki – najważniejszą z nich jest Czarny Łabędź. Opisuje ona nieprzewidywalne zdarzenia, które rządzą naszym życiem. Pojawiają się nagle i odciskają piętno w naszej sferze życiowej.

Przeczytać możesz także:

Zarządzanie kryzysem w Social Media

Książka dla tych, którzy mają swoje firmowe profile na Facebook, Instagram. Media społecznościowe to potężne narzędzie, które zostaje zawsze wykorzystywane w kryzysie. Lepiej wyjść obronnie z tego.

Psychologia zmiany. Rzecz dla wściekniętych. Wydanie II rozszerzone

W książce znajdziemy wskazówki, które pomogą odbić się od dna oraz zrozumieć schematy jakie występują, gdy kryzys trwa. Psychologia odgrywa w tym ważną role.

Ekonomia dla bystrzaków. Wydanie III

To książka dla osób, które chcą poznać pojęcia związane z ekonomią czyli zysk z handlu, deficyt budżetowy, rozkwit gospodarczy. Zrozumiesz podstawy ekonomii oraz odpowiedzi na pytanie – jak państwo wpływa na wzrost wynagrodzeń. Dowiesz się także o: ekonomii behawioralnej, mechanizm popytu i podaży, walkę z recesją i teorie gier.

Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu

Dzięki tej książce dowiesz się dlaczego świat opiera się na dolarze (USD), czym jest dewaluacja. Zdobędziesz wiedzę o wpływie złota na wartość walut oraz o korelacji problemów, które są rozwiązane w jednym kraju, a rozpoczynają inne w drugim. Znajdziesz odpowiedź odnośnie wpływu państw takich jak Rosja, Chiny, Indie, Brazylia na globalną politykę walutową.

Myślę również, że bardzo może pomóc filozofia Kaizen.

Jest to proces, który doskonali wiele aspektów w firmie i w organizacji nas samych. Nawiązuje do: redukcji kosztów, poprawieniu ergonomii, tworzeniu kryteriów, nastawieniu na zmiany i jakość, skróceniu czasu realizacji projektów, zadań.

Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie

Po przeczytaniu książki będziesz lubić zmiany. Sprawisz, że twoje życie zawodowe i prywatne będzie bardziej efektywne. Nastawisz się na poznanie nowych rzeczy niż ulec strachowi. Nauczysz się działania poszczególnych mechanizmów w idei Kaizen.

Kategorie: BLOG